hubnuti - BIORET

Změnit životní styl neznamená být doživotně na dietě

Ženy i muži v dnešní době často trpí nadváhou nebo dokonce obezitou. Příčin je spousta, ale můžeme je shrnout pod populární název „nezdravý životní styl“.

Typický jídelníček žen, při kterém se postupně nabírá

Snídani vynecháme, protože v ranním kalupu s dětmi se to prostě nestíhá, k svačině zhltneme nízkotučný jogurt s minimem kalorií, k obědu si pak dáme zeleninový salát s trochou masa nebo sýru, pokud je odpoledne hlad, dáme si jablko a k večeři pak opět v poklusu rohlík s něčím, a pokud chci zhubnout, k večeři je jenom mrkev nebo něco podobného. Když si večer přeci jen na chvíli sedneme, chceme si dopřát něco dobrého, otevřeme si víno a přidáme kostičku či dvě oblíbené čokolády.

Na kvalitní, domácí stravu bez éček není čas. Tedy on není čas na nic, ani na cvičení nebo pravidelné procházky. Do fyzické aktivity totiž „posouvání se autem“ mezi počítačem a školkou a obchodem totiž jen těžko můžeme počítat. A jak stárneme, zpomaluje se nám metabolismus, nabíráme tuky, kupujeme si větší a větší velikosti.

Čas od času, třeba v lednu s novoročním předsevzetím nebo na jaře do plavek ještě snížíme porce a doufáme, že půjdou kila dolů. Jenže ono to jde čím dál hůř, bojujeme s každým dekagramem a takové hubnutí se stává velmi demotivujícím.

Typický jídelníček mužů

Muži často ráno nesnídají, kafe musí stačit (nebo s cigaretou). Dopoledne na jídlo není čas, snad jen občas druhá či třetí káva. A pak kolem 11. hodiny přijde obrovský hlad. Ten je potřeba uspokojit dostatečnou porcí poctivého českého jídla – flákota masa, zelenina maximálně v podobě cibule v základu omáčky a minimálně 5 knedlíků. Pak se cítí uspokojeni, nebo si ještě koupí nějakou sušenku, protože se chuť na sladké hlásí o své slovo. A pak následuje „gastro demence“, což je tak hodinka po obědě, kdy se tělo dostává do naprostého útlumu, chce se nám spát a cítíme se unavenější než před jídlem. Takovou situaci buď ustojíme, nebo si dáme další „nakopávač“ energie v podobě další kávy.

Zbytek odpoledne už nějak uteče, muž přichází domů a…v lepším případě má doma navařeno, v tom horším si dá 3 bílé rohlíky s vlašským salátem, konečně si může dát své oblíbené pivko a podívat se na televizi.

Co v takovém režimu chybí? ovoce, zelenina, kvalitní bílkoviny…pohyb…a mohli bychom pokračovat.

Výsledkem je postupné zvyšování váhy, posouvání dírky na pásku, pak přichází větší velikosti a zvýšený krevní tlak, cholesterol, zadýchávání.

Lékař zvedne varovný prst a pohrozí brzkým infarktem. Pokud se zdá být problém opravdu vážným začne hubnout. Nasadí velmi restriktivní dietu se spoustou zákazů a příkazů, začnou běhat, kdy se jejich běh podobá zoufalému pokusu o uběhnutí maratonu, nebo se tak alespoň cítí.

Kam vedou nesmyslná dietní omezení?

Pokud si toho my ženy, ale i muži, navalíme moc, velmi brzo selžeme. Cítíme se provinile „už zase jsem to nezvládla“ a říkáme si, že to nemá smysl. Pokud v sobě přeci jen máme dostatek odvahy začít znovu, pěkně se před začátkem dietení musíme pořádně najíst, protože s dietou se začíná až v pondělí, nejlépe 1. ledna. Tyto časté zoufalé výkyvy ve výživě vedou k tomu, že se nám postupně zpomaluje metabolismus a jakékoli hubnutí je těžší a těžší. 

Výsledkem je, že i když hubneme opravu „správně“, váha dolů nejde.

Univerzální dieta neexistuje, každému sedí něco jiného.

Nelze naordinovat dietu, která bude fungovat pro všechny. Někdo potřebuje více bílkovin, jako paní Alice, někomu by tato vysokoproteinová strava neudělala dobře.

Přečtěte si příběhy dvou našich klientů, paní Alice a p. Davida. Každý z nich respektoval své tělo, jeho potřeby a omezení.

Alice absolvovala diagnostiku na přístroji BICOM, kde jsme vytestovali záněty, cukrovku. I přesto, že jedla zdravě, sportovala, byla unavená a měla nadváhu.

Alice zhubnula pomocí nízkosacharidové diety

Mezi naše spokojené zákazníky patří paní Alice, která 5 let bojovala se svou váhou – zdravě jedla sportovala, měla vysoké zánětlivé parametry, vysoké hodnoty diabetu – již se jí podařilo zhubnout 17 kg a pokračuje dál.

Paní Alice jí nízkosacharidovou stravu, která jejímu tělu dělá velmi dobře: má CRP v normě, je bez diabetu a tuku na játrech.

po dodržování nízkosacharidové diety

Pan David zhubl téměř 30 kg pomocí raw stravy

Měl vysoký krevní tlak, cholesterol, užíval léky.

Nyní bez bez léků a zdravotních problémů. Jeho tajemstvím je raw strava. Ta by však pro paní Alici nebyla vhodná, protože má jinou krevní skupinu a nezpracovává dobře cukry, které jsou v raw stravě významně obsažené.

David říká: „Vyměnil jsem mikrovlnku za Thermomix, který používám každý den.“

david zhubnul