lekove.interakce

Když se z léku stane JED

Nesprávné užívání  léků může způsobovat vážné zdravotní komplikace!

Evropská agentura pro léčiva vypracovala zprávu, kde se uvádí, že 18 až 56 % všech nežádoucích účinků léků u hospitalizovaných pacientů bylo způsobeno nesprávným užíváním léků. Čili lékaři chybují v předepisování léčiv, a co teprve laická veřejnost ?

Růžový prášek najdete snad v každé dámské kabelce. Ibuprofen, což je složka těchto barevných prášků je všudypřítomný. Lidé je (Brufen, Ibalgin, Apo-ibuprofen, Ibumax, Ibuprofen Al, Nurofen, Ibuber) užívají na bolesti všeho druhu, při nachlazení, hořečce, na kocovinu, aj. Jenže se to nesmí přehánět, při nadměrném užívání se z léku  stane jed, který může poškodit sliznici trávicího traktu, způsobit vřed i jeho proražení, či dokonce smrt.

Ibuprofen způsobuje tisíce úmrtí ročně ve světě

Článek agentury Reuters uvádí, že je zde vysoké riziko srdečního selhání při vysoké konzumaci  léků obsahujících látky diclofenac a ibuprofen. V Česku se toto riziko může týkat léků jako Ibalgin, Brufen, Ibuprofen či Voltaren. Také nesprávná kombinace léků je závažná. Mnohdy mají jen odlišný název, ale účinou látku obsahují stejnou a dojde snadno k předávkování. Zdravotní komplikace tedy mohou být velmi velmi vážné, mohou způsobit i smrt. Bohužel si mnozí lidé neuvědomují, že i přes úlevu od bolesti, tyto léky pomalu zabíjejí jejich těla. Ibuprofen je ropný derivát, který zvyšuje riziko srdečního infarktu a úmrtí na srdeční selhání. Dokonce, když se ibuprofen zkombinuje s aspirinem (acylpyrinem), může způsobit multikauzální úmrtí, tedy úmrtí z několika příčin.

Ibuprofen je spojován i s dalšími zdravotními problémy, jako například:

 • poškození DNA
 • potraty
 • anémie
 • úmrtnost na chřipku
 • ohluchnutí
 • vysoký krevní tlak

Informaci o závadnosti léků sdílely i Novinky.cz 

Ibuprofen a další léky na bolest zvyšují riziko infarktu o třetinu

Paralen za 1,50 Kč

Paracetamol je nejrozšířenější lék na horečku, který se ve světě užívá od r. 1953. Také s tímto běžně dostupným paracetamolem opatrně, může nenávratně poškodit játra. I zde je nutné nekombinovat různé léky s paracetamolem, pod různými názvy (Panadol, Paralen, Febrisan, Medipyrin, Coldrex). U paracetamolu je smrtící dávka 20 tablet!!! pro 80 kg člověka a dle dostupných informací je to nejpoužívanější  „léčivo“ pro sebevrahy v USA (smrt za 35 Kč).

V r. 2018 zemřelo na předávkování paracetamolem v ČR 607 lidí! 

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2708768-snadno-dostupny-a-zdanlive-neskodny-paracetamolem-se-loni-otravilo-nejvic-lidi-za?fbclid=IwAR25rROLS3HcCtZeWdM7BOKfDK6qV-cAZtvE1UaEJxyB7Jrd5Pijcdx7szU

Rovněž je důležité sledování potravin, které se v den užití snědí, jelikož tyto také ovlivňují užití léčiv.

Potraviny a doplňky, které ovlivňují užití léků:

 • Mléko a mléčné produkty obsahují vápník, který na sebe váže účinné látky tetracyklinových antibiotik, takže tělo není schopné vstřebat účinnou látku a beze zbytku ji vyloučí.
 • Senna čaj požívaný jako přírodní projímadlo může při delším používání ovlivnit účinek léků na srdeční rytmus.
 • Echinacea může reagovat s imunosupresivy, tedy s léky potlačujícími imunitní systém.
 • Česnek ovlivňuje srážlivost krve, může tedy snižovat účinnost protisrážlivých  léků, např. Warfarinu
 • Třezalkový  čaj by neměly pít ženy, které berou antikoncepci, snižuje totiž její účinnost. Zároveň má antidepresivní účinky a v kombinaci s antidepresivy jejich účinek zvyšuje.

Alternativní prostředky proti bolesti

Namísto léků proti bolesti, můžete použít následující přírodní alternativy:

Zázvor

Užívání čerstvého (přírodní nápoj) či práškového zázvoru v kapslích, je vynikající alternativou k ibuprofenu, zejména v případě menstruačních bolestí.

Arnica

Osteoartritidu v kloubech rukou či nohou je možné léčit povrchovou aplikací krému s obsahem Arnica. Výborná a nenahraditelná je Arnica – homeopatikum, které ocení zejména maminky při každé bolístce jejich dětí.

Šišák bajkalský

Tato rostlinka obsahuje látku zvanou baicalin, která účinně snižuje bolesti a bez problémů svou silou nahradí i ibuprofen.

Vitamin C, Ginkgo biloba

Tyto látky používejte na zmírnění bolesti a nepohodlí při zánětech v dýchacích cestách, astmatu a jiných potíží s dýcháním.

Omega-3 mastné kyseliny

Bolest může být účinně snížena užíváním přibližně 2000 mg omega-3 mastných kyselin denně.

Ženšen

Je výborný na revma a artritidu. Ženšen má na tento typ bolesti silnější účinek jako ibuprofen.

Třezalka tečkovaná

I třezalka tečkovaná je lepší tlumič bolestí než ibuprofen, dokonce dvojnásobný.

Bazalka

Tato bylinka má srovnatelné protizánětlivé účinky jako ibalgin, acylpyrin či brufen.

Olivový olej

Ibuprofen a oleocantal, látky nacházející se v olivovém oleji, mají stejné protizánětlivé vlastnosti.

Maliny, třešně, borůvky

Uvedené druhy ovoce obsahují anthokyaniny, které blokují enzym cyklooxygenázu, který způsobuje záněty.

Je tedy zřejmé, že existuje mnoho jiných náhrad, komerčně nabízených prostředků k utišení bolesti. Tak až vás bude příště něco bolet, vzpomeňte si na ně.